На главную страницу


Проект ЦПТИ и ИСКМ "Третий сектор и четвертая власть"
  Четверг 2 декабря 2021
Посетителей: 251207   
Наш e-mail
ЛОГИН
Логин

Пароль

Вспомнить пароль
Регистрация
ОПРОС
Наскільки прозорою є процедура прийняття місцевих бюджетів?
Прозорою
Швидше прозорою ніж не прозорою
Важко віповісти
Швидше не прозорою ніж прозорою
Не прозорою


РЕКЛАМА
 
НОВОСТИ СТАТЬИ КАТАЛОГ ФОРУМ НГО
СТАТЬИ

Вікторія Талашкевич

НАВЧАННЯ по обидві сторони океану

    
     “Міжнародний обмін досвідом між журналістами є запорукою розвитку всіх сфер життя будь-якої країни”, - впевнений один із американських гостей, які нещодавно побували у Кіровограді, професор Стівен Беррі. Він, разом зі своїми колегами, приїхав до України у відповідь на цьогорічний лютневий візит місцевих журналістів до США за програмою “Громадські зв’язки”.
     Штат Айова та Кіровоградська область, як виявилось, мають дуже багато спільного. У них, як і у нас, є всі умови для розвитку сільського господарства, територією Айови протікає Міссісіпі, котру можна порівняти з Інгулом, а сівалки, що їх випускає наше кіровоградське ВАТ “Червона зірка”, мабуть, нагадали американцям про трактор “Джондір”, на якому працюють айовські фермери.
     Координатором приїзду колег з-за океану виступила Любов Лук’янцева, лідер неурядової організації “Громадські ініціативи”, що нині виконує обов’язки головного редактора тижневика “Страна Советов”. Вона була одним з тих журналістів, що минулої зими провели понад три тижні у штаті Айова, вивчаючи досвід колег по створенню, зокрема, асоціації газетярів. Адже завдяки асоціації, газетярі в Айові не тільки більш ефективно захищають свої інтереси та права (наприклад, наймають одного, однак досвідченого юриста для всіх членів асоціації), але й знаходять для невеликих газет нові ринки реклами, надають послуги консалтингу та маркетингу іншим компаніям, тощо. До речі, Любов Лук’янцева впевнена, що на Кіровоградщині також вдасться створити подібну асоціацію. Тому, щоб допомогти порадами, так би мовити, на місці, і приїхали до Кіровограда члени Асоціації видавців штату Айова: Джим Нормандін (газета “Telegraph Herald”), Марк та Лора Гамільтони (газета “Times-Citizen”), а також викладач журналістики університету Айова, лауреат Пуліцерівської премії, професор Стівен Беррі та Карла Піннер, фахівець з реклами агенції “Thrifty Nickel”.
     На базі Відкритого Міжнародного Університету Розвитку Людини “Україна” у Кіровограді гості провели дводенний семінар для майбутніх журналістів. За словами керівника ВМУРЛ “Україна” Олександра Барно, семінар дав студентам факультету журналістики не тільки можливість удосконалити навички іноземної мови, але й шанс збагатитися новими знаннями.
     “Саме висока професійність і наявність освіти є головними факторами успішної журналістики, – впевнений і Джим Нормандін. - Хоча часто буває так, що до нас в газету приходять люди, які, наприклад, довгий час працювали в уряді. І це дуже добре, тому що вони знають всі внутрішні механізми роботи влади, знайомі із особливостями місцевої громади і головне – люди їм довіряють!” Сам пан Нормандін має вищу освіту у сфері бізнес-адміністрування, яку отримав у Конектикуті, а його батьки, француз та італійка, наділили сина не лише шармом, котрий допомагає йому у роботі, але й розумінням важливості інтернаціональних зв’язків.
     Що ж стосується інших пунктів програми перебування фахівців з Айови в Україні, то перші дні вони провели у Києві, потім був візит до Кіровограда та Полтави, а також конференція у Львові. На Кіровоградщині американці мали можливість побувати на екскурсіях, відвідали редакції газет Світловодська, Олександрії та Олександрівки, а також тижневика “Наша Газета”. Окрім того вони взяли участь у черговому засіданні Кіровоградського прес-клубу. Зокрема, власник газети “Times-Citizen” Марк Гамільтон розповів про розвиток малого бізнесу у США на прикладі видання газети, оскільки це його сімейний бізнес. Понад двадцять років тому вони з дружиною придбали газету, у якій не було жодного комп’ютера, а нині штат видання зріс від 25 до 80 працівників. І все це – завдяки бажанню отримувати від газети не тільки моральне задоволення, але й прибуток. “Головна спрямованість газети “Times-Citizen”, - стверджує Марк, – слугувати потребам громади, допомагати у захисті прав та інтересів громадян, надавати правдиву інформацію та рекламні повідомлення”. Адже, говорить Джим Нормандін, згідно досліджень його газети, 49% мешканців міста Деб’юк купують “Telegraph Herald” задля новин та статей, а 51% - задля реклами. Вони довіряють газеті в тому, які новини вона подає (“Telegraph Herald”, заснована у 1839 році, є однією із найстаріших газет США), а отже довіряють їй також у виборі товарів та послуг. Містечко Еймс, де працюють Марк та Лора Гамільтони, менше, аніж Деб’юк, але і тут 75% прибутку у газету надходить завдяки рекламі, 20% - від продажу, а 5% - із інших джерел. Наприклад, цікавим методом залучення коштів є підготовка спецвипусків (до Дня Матері, до Нового року, до Дня міста). Ці спецвипуски доповнюють номер і не коштують для читача ні цента, але розмістити в них рекламну статтю чи вітання – це місцеві бізнесмени вважають для себе справою честі. Так само, як і державні та громадські структури.
     До речі, організатором поїздки з американської сторони виступила громадська організація “IRIS” (“Айріс” – “Організація Міжнародних Відносин штату Айова”). За словами представника організації Володимира Басіса, слово “iris” також означає наймення квітки та грецької богині, яка по веселці доносила людям волю богів. Саме таким веселковим містком дружби і взаєморозуміння мають бути поєднані Україна і США, впевнений пан Басіс. На сьогодні організація “IRIS” вже прийняла у себе понад 60 журналістів з України. Повертаючись до мети візиту, Володимир Басіс відзначив, що одним з головних питань, яке цікавило американців, були механізми роботи українських репортерів та видавництв, а також можливість реалізації права на свободу слова та захист від судових переслідувань, співпраця із владою, силовими структурами та бізнесом.
     Особливо тема корупції в силових структурах та механізми викриття таких випадків цікавили Стівена Беррі, котрий сам понад тридцять років працював у жанрі журналістського розслідування для найбільших газет Лос-Анжелесу. Серед тем, які він досліджував, були теми корупції серед поліцейських, незаконне володіння зброєю, обіг наркотиків, порушення в медичній практиці та ефективна робота місцевих органів влади. За одне з таких вдалих розслідувань пан Беррі отримав Пуліцерівську премію – найбільш престижну нагороду для репортерів США.
     Зважаючи на те, що протягом цього року по обидві сторони океану знайшлися люди, котрим було цікаво поїхати в іншу країну, поділитися досвідом і дізнатися більше про досягнення один одного, можна сподіватися на те, що кошти, витрачені держдепартаментом США не пропали даремно. І символічно, мабуть, що приїзд американських колег припав на листопад, протягом якого у всьому світі відзначається Міжнародний тиждень освіти. За словами українських та американських учасників програми обміну, ці візити, в першу чергу, дали їм можливість дізнатися про досвід своїх зарубіжних колег та вдосконалити рівень знань у професійній сфері.
     Поняття свобода слова та свобода преси, які іноді в США сприймаються як належне, а в Україні виборюються з такими труднощами, отримали нове розуміння у Кіровограді: свобода спілкуватись із колегами з-за кордону, свобода отримувати від них знання та інформацію та свобода ділитися цими знаннями із іншими репортерами. Наприклад, з тими, хто ще не бував на стажуванні. “Якщо вам випаде така нагода – обов’язково нею скористайтесь, - радить учасник програми обміну “Громадські зв’язки”, редактор “Газети для жінок” Світлана Наумова, - не пошкодуєте!”
     

28 декабря 2004 года.


Рейтинг статьи:   (4,0)
12345


ОТЗЫВЫ


НОВОСТИ СТАТЬИ КАТАЛОГ ФОРУМ НГО
ПОИСК


СТРАНЫ

БЛАГОДАРНОСТИ
Поддержку данному Интернет-ресурсу предоставляет Фонд
Евразия за счет средств Агентства США по Международному Развитию
(USAID) в рамках проекта ИСКМ "Развитие независимого информационного
пространства Украины". Точка зрения, выраженная в информационных
материалах, размещенных на данном сайте, принадлежит авторам и может не совпадать с
официальной позицией Фонда Евразия, USAID и ИСКМ.
 
Наш e-mail
© 1999-2021 ЦПТИ, ИСКМ