На главную страницу


Проект ЦПТИ и ИСКМ "Третий сектор и четвертая власть"
  Воскресенье 25 октября 2020
Посетителей: 230493   
Наш e-mail
ЛОГИН
Логин

Пароль

Вспомнить пароль
Регистрация
ОПРОС
Наскільки прозорою є процедура прийняття місцевих бюджетів?
Прозорою
Швидше прозорою ніж не прозорою
Важко віповісти
Швидше не прозорою ніж прозорою
Не прозорою


РЕКЛАМА
 
НОВОСТИ СТАТЬИ КАТАЛОГ ФОРУМ НГО
СТАТЬИ

Ирина Батура

Влада повинна працювати для людей

    
     Два роки тому при Кіровоградській обласній державній адміністрації була створена Громадська рада, до якої увійшли представники найактивніших та ..... громадських об’єднань області. Це невеликий термін, але вже достатній для того, щоб з’ясувати наскільки життєздатною і спроможною виявилась ідея, закладена в її основу. Саме про це ми сьогодні ведемо мову з головою ради Марією Василівною Лебідь.
     - Ідея була дуже цікава. Це була перша спроба об’єднати представників громадськості для вироблення спільних позицій у спілкуванні з владою. До цього кожна громадська організація самотужки намагалася залучити до співпраці владні структури, але часто це робилось невміло і безрезультатно. «Для того, щоб знайти спільну мову з представником влади, - часто повторював на своїх тренінгах для громадських активістів один з ініціаторів створення Громадської ради, президент громадської організації «Інститут соціокультурного менеджменту» Л.К. Абрамов, - не треба примушувати його зробити те, що ти хочеш. Краще спробувати зрозуміти, що хоче він, у чому полягає його робота. Тоді набагато легше буде знайти те у чому ваші інтереси співпадають». Виявляється, у громадських об’єднань і у влади є спільний інтерес – вирішення соціальних проблем у суспільстві. Саме на цій основі і було збудовано нашу Громадську раду. Організація справді виявилась цілком життєздатною і за два роки не тільки не загинула, а навпаки розвивається, набуває все більшого авторитету.
     - Чи має організація якусь фіксовану структуру?
     - Люди, які ініціювали створення Громадської ради чудово розуміли, що питань, на які може і повинна впливати громадськість дуже багато, тому одразу вирішили розбитись на комісії і працювати у вузьких напрямках: земельні питання, соціальні питання, екологія, самоврядування, охорона здоров’я і т.д. В них входять організації, які є експертами з даних питань або просто зацікавлені у їх вирішенні. Склад комісій, як і їх кількість може змінюватись та доповнюватись залежно від того, у яких сферах життя найбільше проблем, що потребують негайного вирішення. Таку структуру запропонували самі представники громадськості.
     - Які організації стали членами Громадської ради?
     - Ну, по-перше, конкурсного відбору як такого не було. Членами ради могла стати (до речі, і зараз може приєднатися) будь-яка реально існуюча організація, яка має конкретні ідеї щодо вирішення тієї чи іншої суспільної проблеми. По-друге, створення Громадської ради було ініційовано самими громадськими організаціями, тому її членами стали перш за все самі ініціатори. Хоча, якщо чесно, були випадки, коли люди хотіли увійти до ради не для того, щоб ставити і вирішувати якісь конкретні проблеми, які існують в суспільстві, а просто хотіли вибити собі офіс і державну підтримку. Але є багато таких організацій, які кожного разу приходять з якимись пропозиціями, які самі ж готові втілювати в життя. Їх навіть зупинити не можна. Серед найактивніших наших членів можу назвати голову обласної організації ветеранів України В.К. Єфименко, голову обласної організації української молоді «Сокіл» О.В. Кришка, голову Кіровоградської обласної громадської організації «Союз-Чорнобиль України» О.М. Неділька, президента молодіжної громадської організації «Кіровоградська обласна ліга інтелектуального розвитку» В.О. Талашкевич, керівника творчого об’єднання громадян «Технології оптимального розвитку особистості» О.С. Хмару, голову правління дитячої екологічної громадської асоціації «Флора» Л.В. Шестакова, керівника регіонального відділення мережі людей, що живуть з ВІЛ-СНІД А.С. Ярослава. Особливо ініціативний і йому вдається дуже багато зробити голова Кіровоградської обласної організації інвалідів «Союз інвалідів України» С.М. Подорожний.
     Окремо треба сказати про комісію з Європейської та Євроатлантичної інтеграції. Це наша найкреативніша творча група, якій меж Кіровоградської області вже замало. Завдяки їм до нас приїздять представники посольств та Євроатлантичних структур, які безпосередньо спілкуються з нашою аудиторією. Такі зустрічі дозволяють людям задати питання і одержати відповідь, як кажуть, із перших вуст. І це найкращий спосіб допомогти людям сформувати власну думку з даного питання. А нещодавно ця комісія на чолі з її головою, президентом громадської організації «Інститут соціокультурного менеджменту» Л.К. Абрамовим запровадила нову форму роботи – виїзні засідання комісії. Вже побували вони у Бобринці, зараз готується засідання в Олександрії, до речі, в найближчих планах комісії виїзд в Кіровоградський район.
     - В чому полягає робота Громадської ради?
     - Громадські організації на сьогоднішній день мають досить великий потенціал і готові вирішувати серйозні проблеми, але без підтримки влади їм це робити набагато складніше. Зібравшись у громадську раду ми являємо собою щось на зразок мозкового центру. На своїх засіданнях ми обговорюємо будь-яку пропозицію, внесену тією чи іншою організацією, аналізуємо її, доповнюємо, і спільними зусиллями виробляємо рекомендації, які за підписом голови Громадської ради надсилаються голові обласної державної адміністрації. Ось, наприклад, на одному з засідань нашої ради представники Кіровоградської обласної організації інвалідів «Союз інвалідів України» підняли дуже важливу проблему, з якою вони стикаються у повсякденному житті – створення безбар’єрного доступу до місць громадського користування, в тому числі і до органів влади та місцевого самоврядування. Але цікаво, що вони не просто заявили про свої потреби, а підказали яким чином їх можна задовольнити. Вони навіть провели моніторинг місць громадського користування практично у всіх райцентрах та в обласному центрі і з’ясували, де сьогодні є можливість інвалідам під’їхати без бар’єрів, зробили відповідні фотознімки. Результати цього дослідження було представлено на засіданні колегії облдержадміністрації і колегія винесла рішення рекомендувати головам районних державних адміністрацій в тримісячний термін провести заходи по усуненню цієї проблеми. Зрозуміло, що це лише сота доля того, що необхідно цим людям, але в усякому разі хоч трохи змінюється ситуація. В даному разі наша громадська рада виступила тою лінзою, яка сфокусувала увагу влади на даній проблеми.
     - Над чим ви зараз працюєте?
     - Зараз ми провели розширений моніторинг ситуації щодо поширення ВІЛ-інфекції в нашій області. Результати виявилися несподіваними – в реальності дана інфекція поширюється набагато швидше, ніж вважається. До того ж ми виявили чимало дотичних проблем. Зараз ці дані ми узагальнюємо і розробляємо відповідні рекомендації, які знову ж таки будуть направлені голові облдержадміністрації.
     - Як ставиться керівництво облдержадміністрації до існування вашої ради?
     - Досить серйозно. Адже для них це ще один спосіб контролю за діяльністю виконавчих структур. До того ж у рекомендаціях, які ми подаємо, міститься детальний і дуже точний аналіз ситуації. Погодьтеся, хто краще за інвалідів знає, що робиться у відповідній сфері, те ж саме й з ВІЛ-інфікованими. Тобто для голови облдержадміністрації це - всебічна інформація з перших рук, маючи яку він може більш аргументовано приймати рішення. Якщо це пов’язано з потребою в додаткових коштах, питання виноситься на сесію обласної ради і тоді до вирішення питання підключаються депутати.
     Отже, інформація знизу, тобто від самих людей, організована відповідним чином з допомогою нашої Громадської ради, залучає до вирішення проблеми сотні людей, десятки організацій та органів влади різних рівнів. Це суттєво прискорює процес, тому, думаю, справа варта зусиль.
     - Такі організації як ваша є й у інших областях чи ви унікальні?
     - Ідея створення громадських рад спочатку виникла в столиці нашої країни, а потім подібні організації були створені на обласних рівнях, а тепер, маємо надію, будуть створені і при райдержадміністраціях. Адже влада повинна працювати для людей і ми маємо допомогти їй навчитися це робити.
     Ірина БАТУРА
     

15 апреля 2008 года.


Рейтинг статьи:   (4,5)
12345


ОТЗЫВЫ


НОВОСТИ СТАТЬИ КАТАЛОГ ФОРУМ НГО
ПОИСК


СТРАНЫ

БЛАГОДАРНОСТИ
Поддержку данному Интернет-ресурсу предоставляет Фонд
Евразия за счет средств Агентства США по Международному Развитию
(USAID) в рамках проекта ИСКМ "Развитие независимого информационного
пространства Украины". Точка зрения, выраженная в информационных
материалах, размещенных на данном сайте, принадлежит авторам и может не совпадать с
официальной позицией Фонда Евразия, USAID и ИСКМ.
 
Наш e-mail
© 1999-2020 ЦПТИ, ИСКМ